8.B na výzkumné cestě

První listopadový pátek byl ve znamení dvojnásobného výzkumu. 8. B totiž vyrazila na den otevřených dveří do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, a protože je odtud jen kousek na Levý Hradec, nenechala si ujít ani ten a prozkoumala místo, kde byl postaven nejstarší křesťanský kostelík v Čechách.

V Řeži jsme sice neviděli jaderný reaktor, ale měli jsme možnost sledovat na vlastní oči, nad čím hloubají a bádají pracovníci tohoto ústavu. A nebylo to nezajímavé. Přímo na Vodíkovém náměstí jsme vyslechli přednášku o vodíkových technologiích a někteří z nás se dokonce svezli i v prototypu vodíkového auta. Nakoukli jsme do kufříku plného vodíkové síly, dobili si z něj mobily a vzápětí nám dva sympatičtí nadšení chemikové vyrobili v zasedací místnosti jahodovou zmrzlinu přímo v  plechové misce, zaplavili nás neproniknutelnou mlhou a ukázali nám ohně různých barev, které nepálí. V chemické laboratoři jsme viděli jejich  speciální  přístroje, díky nimž hledají způsob, jak využít nové zdroje energie či vyrobit účinné léky na rakovinu.  Shodli jsme se na tom, že chemie může být velmi zajímavá věda.

   

Přestože pršelo, jen se lilo, vystoupali jsme na Levý Hradec a v kostelíku sv. Klimenta strávili půl hodiny. Přestože je to to malý nenápadný kostelík, je to první křesťanský kostel na území Čech. Nechal ho postavil po návratu z Velké Moravy první historicky doložený český kníže Bořivoj. Kostelík pamatuje i Metoděje, kněžnu Ludmilu (Bořivojovu manželku a babičku sv. Václava), a dokonce i sv. Vojtěcha, který tu byl slavnostně prohlášen biskupem. Sáhli jsme si na základy rotundy z 9. století, které jsou skryté pod dnešní podlahou, prohlédli si gotický presbytář s překrásnými malbami z doby Václava IV. i renesanční náhrobky ve zdech kostela. A protože kostel má barokní věž, setkali jsme se na jednom místě se čtyřmi stavebními slohy.

Za jeden den jsme toho prozkoumali opravdu hodně. Snad si toho děti budou i hodně pamatovat. Když ne fakta, tak alepoň dotek 9. století, budoucnosti, která je v rukou vodíku, a kapek deště:-).

                                                                                                                                                                                                                                      Ivana Motýlová a 8. B