Kam zmizel můj strýc, pane presidente?

To je název hudebně dramatického představení o posledních dnech kněze Josefa Toufara i workshopu pro žáky 2. stupně, který v suterénu Rudolfina pořádá Česká filharmonie. A protože workshopy v Rudolfinu mají velmi dobrou pověst a protože jsme chtěli, aby naši deváťáci věděli, kam zmizel začátkem roku 1950 Josef Toufar, vypravily se 9.A a 9.B doplněné osmičkou do jedné z nejkrásnějších novorenesančních budov v Praze.  …A tam se 19. března, v den, kdy má svátek Josef, ve sklepení hluboko pod Dvořákovou síní pomalu odkrýval příběh pátera Toufara, který byl komunistickým režimem umučen k smrti v souvislosti s čihošťským zázrakem. A kam zmizel? Na hřbitově v Ďáblicích, v hromadném hrobě, pane presidente Gottwalde.Po návratu do školy jsme o Josefu Toufarovi a obětech komunistického bezpráví v 50. letech diskutovali a diskutovat ještě budeme. Ze vzkazů, které mu žáci poslali, vybíráme alespoň tři:

„Josefe Toufare, jsi statečný, že jsi se nepřiznal k tomu, co jsi neudělal.“

„Vážený pane Toufare, obdivuji Vás za to, jak jste zvládl prožít tak těžký život. Věřím v to, že pohnutí kříže byl zázrak a že budete šťastně žít v ráji.“

„Josefe Toufare, byl jsi statečný.“

                                                           Dana Martin, Ivana Motýlová, 8.A, 9.A a 9.B