Legiovlak na Masarykově nádraží

V rámci výuky moderních dějin navštívila většina tříd druhého stupně při příležitosti 105. výročí vzniku Československa „Legiovlak,“ který je umístěný v Praze, na Masarykově nádraží.

„Je to putovní muzeum československých legií. Jedná se o projekt Československé obce legionářské. Vlak má být věrnou kopií legionářského vlaku z let 1918 – 1920, kdy jezdil v době, kdy na Transibiřské magistrále probíhaly válečné operace,“ napsal ve zpětně vazbě Matyáš Mužátko z IX. A. „Mě nejvíce zaujalo povídání o životních podmínkách legionářů. Žili ve vagónech, které se jmenovaly Těplušky. z ruského slova teplo. V těchto vagónech na palandách spalo 5 mužů, tedy v každém vagónu 20. Protože se v Rusku pohybovala teplota okolo -40 až -60 stupňů, měli ve vagónech malá kamna,“ uvedl Roman Holomek.

Fotografie pořídil Viktor Štěch.