Osmé A a osmé B se v Zelené Lhotě u Nýrska zelenilo (ani jedné z nich se totiž nelenilo)

Na Šumavě je dolina, v té dolině přehrada Nýrsko a z terasy hotelu Zach kouzelný výhled na obojí. Vláček staví hned u hotelu, takže ze Smíchovského nádraží  to do Zelené Lhoty trvá něco přes 3 hodiny, pokud neselže technika. Na lokomotivu jsme štěstí neměli, ale počasí nám navzdory předpovědi přálo. Pět dní strávily obě osmé třídy v šumavském ráji – stačilo natáhnout ruku do okýnka a na talíři se objevil plněný knedlík, knedlík s borůvkovým rozvarem nebo přelitý hamburskou omáčkou. Stačilo natáhnout ucho a ptačí zpěv každého znehybněl v němém úžasu, pokud se zrovna neozvalo z hřiště před hotelem hlasité „Přihrej!“ nebo „Mám!“. Přehazka a fotbal se na hřišti spravedlivě střídaly. Stačilo otevřít oči a jabloňový sad v dálce se přiblížil na dosah a růžově zavoněl. Kdo si dal práci, mohl napočítat 50 odstínů zeleně, o počtu spatřených srn se dodnes vedou spory…

  

Jednotícím tématem této šumavské školy v přírodě byla první pomoc. Všechny společné aktivity jako kvízy, orientační běh s QR kódy, výlety do přírody i do blízkých Klatov… byly koncipovány s ohledem na poskytnutí první pomoci. Díky rodičům a paní učitelce Hrstkové jsme měli k dispozici resuscitační figurínu i defibrilátor, sadu obinadel a šátků k fixaci zlomenin. Záchranné týmy si mohly vyzkoušet pomocí demoverze mobilní aplikace Záchranka, jak správně poskytnout pomoc a na kolik procent byla jejich resuscitace účinná. V barokní lékárně U Jednorožce v Klatovech se zájemci mohli naučit i to, jak přikládat pijavice, jak pouštět žilou či jakým přírodním lékem snížit horečku. V podzemí jezuitského kostela se mohly děti přesvědčit, že střídmost a zeleninová strava jsou základem dlouhého života – přírodní „mumie“ členů jezuitského řádu a jejich donátorů z 18. století, u nichž bylo možné zjistit jméno i věk, toho byly důkazem. A jednu jezuitskou techniku jsme si i vyzkoušeli – totiž výuku prostřednictvím divadelních scének. Děti v týmech zdramatizovaly modelové situace, jako je dušení jídlem ve školní jídelně, havárie před školním hřištěm po srdeční zástavě či opaření rychlovarnou konvicí a další. Středeční divadelní večer a čtvrteční závěrečná diskotéka, kterou všichni přežili ve zdraví, takže kromě kapesníku nebylo nutné poskytovat první pomoc, patřily mezi nejvydařenější…

      

Za úspěšný průběh, legraci  a pohodu na této škole v přírodě vděčíme všem dětem z osmiček, které byly báječné, a týmu maminek z 8. A Ivetě, Kristin a Martině, které byly ještě víc než báječné a moc jim za vše děkujeme.     Ada Hrstková, Lenka Kočišová a Ivana Motýlová

P.S. Děkujeme i Šimonovi, který nakonec dal všechny dveře tam, kam patřily????