Vánoce na zámku Stránov

V úterý 11. prosince se druhé třídy společně vypravily na výlet na zámek Stránov. Čekala nás vánoční prohlídka adventně vyzdobeného zámku. Uvítal nás správce, jen pan porybný přijít nemohl, protože právě utopil své holínky v bahně při výlovu rybníka. Seznámili jsme se s historií vánočního stromku, od kuchaře se dozvěděli, proč máme na stole adventní věnec a jaká štědrovečerní jídla se o Vánocích podávají.
Viděli jsme, co všechno služebnictvo chystá na Štědrý den, a do příprav se také zapojili. Pomohli jsme paní kuchařce s pečením cukroví a ochutnali její voňavou vánočku. S knížetem a kněžnou zapálili adventní svíčku, rozkrojili jablíčko. Nejpůsobivější byla mše v zámecké kapli, kde jsme si s knězem  připomněli, proč Vánoce slavíme, a zazpívali si vánoční koledu. Dokonce jsme si mohli ozdobit svíčky na památku, prostě jsme si Vánoce na zámku velice užili.