Před dvaceti lety Češi žijící v Chorvatsku pomohli chuchelské škole

V rámci oslav 90. výročí vzniku Základní školy Charlotty Masarykové, které probíhaly v tomto školním roce, bylo možné si připomenout i méně známé skutečnosti z historie školy. Jednou z nich je i výrazná pomoc české menšiny v Chorvatsku v době po povodni v roce 2002.

Shodou okolností v dubnu a květnu letošního roku probíhala v Praze panelová výstava s názvem Milí Češi, zdravíme z Chorvatska, kterou připravilo Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s řadou partnerů, mj. i Svazem Čechů v Republice Chorvatsko. Výstava vypráví o pomoci, kterou v devadesátých letech minulého století poskytla naše země lidem z válkou zmítaného Chorvatska a na druhé straně o pomoci, kterou Češi žijící v Chorvatsku poskytli České republice při řešení následků přírodní katastrofy.

6. května 2003 navštívili chuchelskou základní školu zástupci Svazu Čechů v Republice Chorvatsko a předali škole dar ve výši 12 000 €, který shromáždily krajanské spolky v Chorvatsku z okolí města Daruvar na zmírnění následků ničivé povodně ze srpna 2002. Krátkého přátelského setkání se zúčastnili za chorvatskou stranu Mgr. Zdeňka Čuchnilová – poslankyně pro českou a slovenskou menšinu Parlamentu Republiky Chorvatsko, Lenka Janotová – předsedkyně Svazu Čechů v Republice Chorvatsko a ředitelka České základní školy J. A. Komenského, Mgr. Jiřina Staňová – místopředsedkyně Svazu Čechů a ředitelka NVI Jednota, JUDr. Jaroslav Vojta – místopředseda Svazu Čechů a dipl. Ing. Jarmila Kulhavá – tajemnice Svazu Čechů, za MŠMT Ing. Petr Špirhanzl, za městskou část Praha – Velká Chuchle starosta Stanislav Fresl, místostarosta Jan Zágler a za školu tehdejší ředitel Mgr. Jiří Kovařík.

Týž den se shodou okolností konal před základní školou pietní akt k výročí ukončení II. světové války, kterého se hosté účastnili. Následně se seznámili s historií i současností školy i průběhem povodně a navštívili areál mateřské školy. Ten se tehdy nacházel ve Starolázeňské ulici a během povodně byl zcela zaplaven a zničen (obě budovy školky byly prakticky pod hladinou). Školka po povodni krátce fungovala v sokolovně, a pak se malí školáčci společně s paní učitelkami přesunuli do základní školy, kde pro ně byly (i zásluhou daru české menšiny v Chorvatsku) upraveny dvě třídy se zázemím v tehdejším dolním pavilonu. Školka zde nuceně zůstala až do roku 2006, kdy byl slavnostně otevřen současný areál v ulici Na Cihelně.

Tyto skutečnosti připomíná fotkou zaplavené oblasti kolem školky i zmíněná výstava, jejíž vernisáž se konala 2. dubna 2024 v Jižních zahradách Pražského hradu. Zde byla k vidění do konce dubna, v květnu jste ji mohli zhlédnout na Karlově náměstí. V červnu se přesunula do Brna a v letních měsících ji spatříte třeba během dovolené v Chorvatsku.

Tomáš Hromádka

Mateřská škola v době kulminace povodně 14. 8. 2002 (za jehličnatým stromem v levé části snímku). Foto: Tomáš Hromádka