Procházka Prahou spojená s odbornou prezentací ve Štefánikově hvězdárně

 

V pátek 24. listopadu 2017 se uskutečnila akce Experimenty s kapalným dusíkem. Žáci a žákyně šesté a sedmé třídy se prošli Petřínskými sady až ke Štefánikově hvězdárně. Cestou minuli letohrádek Kinských, kostelík svatého Michaela, prošli průchodem v Hladové zdi s nádherným výhledem na Pražský hrad. Zahradou Nebozízek došli  žáci až na vrch Petřín ke Štefánikově hvězdárně. Po krátkém odpočinku v Růžovém sadu se všichni těšili na přednášku. Počasí bylo slunečné, ale přeci jen mrazivé.

V posluchárně Štefánikovy hvězdárny žáci a žákyně zhlédli přednášku o kapalném dusíku. Slovo bylo doprovázeno řadou pokusů a ukázek, jak se kapalný dusík chová, jak působí na předměty, jak reaguje s jinými látkami. Pomocí pokusů bylo ukázáno využití dusíku při výrobě žárovek.  Při zchlazení předmětů kapalným dusíkem se měnily jejich vlastnosti. Ukázka varu dusíku při minus 196 stupních Celsia byla působivá a stejně působivá byla ukázka zlepšení vodivosti měděné trubky při průchodu magnetu touto trubkou. Závěr byl určen budoucím vysokoškolákům: vytvoření magnetického polštáře a ukázka magnetické levitace.

Přednáška byla jedinečná už tím, že kapalný dusík se v běžných podmínkách školních laboratoří nesmí používat. Setkání s fyzikou a chemií na dotek je pro žáky a žákyně užitečné.