Ze života české společnosti

Poslední dubnový čtvrtek byl pro 9. B ve znamení projektového dne na téma novodobých českých dějin připraveného společností Besedárium. Pětihodinový program na motivy stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého „Ze života české společnosti“ seznámil žáky s klíčovými událostmi poválečných českých dějin mezi lety 1946 – 1989. Spolu s rodinou Machaninových  prožili naši deváťáci na vlastní kůži nelehké období totality.

Program 9.B nejen zaujal, ale přímo vtáhl do víru té doby. Děti velmi ocenily i lektorku Veroniku Krištofovou, která nás programem provázela. „Přiblížilo mi to tu dobu. Bavilo mě, jak nás lektorka aktivně zapojovala./Akce byla z mého pohledu skvělá. Krásně vystihovala pocit chtít být za hranicemi, ale i strach, že nám za to odebere lektorka body. Třeba když jsme se rozhodovali, jestli jako rodina chceme být rebely a protestovat. Všichni víme, že rebelové byli ti správní, ale my jsme chtěli žetony (totáče) a výhody, které rebelové nedostali. Taky se mi líbilo, jak přesvědčivě a zajímavě nás paní Veronika příběhem provázela. /Pomohlo mi to lépe pochopit poválečný život v Čechách. Příběh byl celkově zajímavě zpracovaný. Obdivuji paní Veroniku, že to celé umluvila.“

O dějinách prostě nestačí jen mluvit…, myslí si 9. B a Ivana Motýlová