27.5.-3.6. Skotsko

Dne 27.5 jsme v pozdních večerních hodinách odjeli do Skotska. Cesta trvala dlouho, ale přes noc to uteklo a my dojeli do krásného Amsterdamu, který je proslulý tulipány, jízdou na kolech nebo Annou Frankovou. Tam jsme měli rozchod po okolí a naše průvodkyně Marcela nám poté ukázala zajímavé stavby a vyprávěla nám o nich. Ve tři hodiny jsme odjeli do přístavu a v pět hodin odpluli trajektem do Newcastlu.

V jedenáct hodin jsme připluli a vydali jsme se do Skotska, kde jsme navštívili opatství Melrose Abbey (kde je uloženo srdce skotského krále Roberta de Bruce). V sedm hodin jsme se ubytovali v rodinách.

Další den jsme autobusem ujeli nejméně 500 km, protože nás čekalo známe jezero Loch Ness, kde by měla bydlet známá skotská příšera „Nessie“. K Loch Ness se jelo nádhernými údolími Rannoch Moor a Glen Coe. D

alší už pátý den jsme si prohlédli krásný Stirling Castle a vyjeli k dalšímu jezeru Loch Katerine. Po jezeru jsme pluli hodinu parníkem. Odpoledne jsme jeli do známe skotské palírny whisky Deanston distillery. Dozvěděli jsme se, že whisky musí zrát v dubovém sudu tři roky, nejlepší whisky zrají až padesát let.

Šestý den jsme vyrazili do hlavního města Edinburghu, kde jsme navštívili biskupský palác, kde jsou pravé skotské korunovační klenoty, kterými byla například korunována Marie Stuartovna – Mary The queen of Scots. Poté jsme se prošli po Princess street a ve dvanáct hodin jsme došli do centra.

Předposlední den jsme se rozloučili s rodinami a se Skotskem a vydali se na cestu do Anglie. Cestou jsme ještě navštívili Durham. A poté už jsme přijeli do Newcastle a odpluli nočním trajektem do Amsterdamu.

Skotsko je nádherná země s rozmanitou přírodou a krvavou historií. Ve Skotsku jsme si to moc užili a těšíme se na další školní výlet do zahraničí.

(autorka: Žákyně 7.roč.)