Adventní výlet do Míšně a Tři oříšky pro Popelku

 

Věděli jste, že Johann Böttger tak dlouho sliboval, že přemění olovo ve zlato, nebo že vynalezne kámen mudrců, až Augustus Silný ztratil trpělivost a držel ho v žaláři, dokud mu nevymyslel, jak vyrobit porcelán?

A že žlutá na německé vlajce má být vlastně zlatá, že radnice v Míšni se každý rok přemění na obří adventní kalendář a každý den může jedno okénko otevřít kolemjdoucí dítě, které zazpívá nějakou koledu?

My to všechno a ještě mnohem víc taky zjistili až na včerejším výletě do Míšně. Bylo tam krásně. V porcelánce nám podrobně vysvětlili a ukázali celý postup výroby, prohlédli jsme si všechnu tu křehkou krásu vytvořenou za tři století a mohli si i něco koupit, jenže jedna trochu větší váza byla dražší, než naše chalupa.

Prošli jsme se kolem hradu a městem a na adventním trhu jsme si užili jablíčka a hrušky namočené v čokoládě a všechny ty pěkné vánoční vůně a ozdoby. Na vodní zámek Moritsburg, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku, jsme dorazili přesně ve chvíli, kdy zářil v zapadajícím slunci a než jsme si uvnitř vyzkoušeli všechny ty úžasné kostýmy a další atrakce, setmělo se a osvětlený zámek se zas odrážel ve vodní hladině, bylo to celé moc krásné. Cestou domů jsme si ještě Popelku pustili a všechno si náramně užili.