…tak se jmenuje zážitková divadelní bojovka pro velké i malé děti, kterou připravili herci ze Studia Damúza pro VyšeHrátky, ale uvedli naštěstí nejen na Vyšehradě pro rodiče s dětmi, ale i pro školy (i pro naši chuchelskou) na Chodovské tvrzi.
Expedici na Chodov za literaturou podnikli v úterý 17. 9. čtvrťáci, 7.A a obě osmičky. Zkuste se jich zeptat, jak dlouhá je cesta knihy k vydání, jestli by Raskolnikov spáchal zločin, kdyby o tom mohly rozhodnout děti místo Dostojevského, jestli se jim podařilo zachránit Kafkova hrdinu, který se Proměnil v brouka, jaké to je válet sudy v pivovaru s Václavem Havlem nebo se pohroužit do příběhu s Roaldem Dahlem. Můžete se jich zeptat i na to, jak působí na posluchače rozhlasové hry hrůzostrašná hudba, jak Jiří Kolář a děti vyráběli koláže anebo jak se skládá báseň a jestli jim to šlo. Prozradíme, že šlo. A bavilo. A těší nás to.
P.S. Možná si vzpomínáte, že před rokem se touhle dobou na webu objevila zmínka o divadelní bojovce První republikou. A možná si vzpomenete i na to, že se deváťákům nejen moc líbila, ale byla jim i inspirací pro velkou říjnovou bojovku, kterou připravili ve škole nejen pro své mladší spolužáky.
Spolupráce dětí ve skupině, soutěžní momenty, prožitková výuka, divadelní pojetí, zajímavé výtvarné nápady, vtip, interakce a inspirace…, prostě sečteno a podtrženo, museli jsme letos vyrazit na další bojovku, která se tentokrát zaměřila na literaturu. A nelitovali jsme ani my ani naše děti, ani literatura. A snad vás ani nebude mrzet, že děti nestrávily dopoledne ve škole, třebaže školní rok začal o týden později. Vězte, že se učily v terénu. A naučily.
Ivana Motýlová, Eva Nástrahová, Lucie Krpatová, Patricie Bošková, Kateřina Nedomová a třídy, které učíme češtinu