Legiovlak už odjel z Prahy do Rakovníka a odtud do Radnic, ale naši deváťáci si ho stihli prohlédnout ještě v listopadu

Legiovlak, věrná replika vlaku z let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií, křižuje od roku  2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Od 28. října byl legiovlak v Praze, odtud odjel do Poděbrad a do začátku prosince do něj můžete nastoupit v Radnicích. Naši deváťáci  si legiovlak stihli prohlédnout krátce po oslavách stého výročí republiky 6. listopadu na nádraží Praha-Dejvice a všem jeho návštěvu doporučují.

Co deváťáky překvapilo a nad čím přemýšleli?

„Přesun legii trval nějak dlouho. Mě zaujalo, jak byl vlak obrněný, stěny vagonu byly obložené kamením. Zajímavý byl vagon s polní nemocnicí… nechtěla bych se tam nechat ošetřit… a přitom to bylo to nejmodernější, co existovalo. Legionáři ušli 50 km denně, to je hodně. Pamatuju si nejvíc, jak se vojáci chránili před zimou – ovinovačky na nohou, speciální čepice zadumka na hlavě, a ovinovačky z nohou nesměli sundat, protože pak by se zpátky nevešli do bot. 3 tisíce hrobů kolem magistrály…Jestli naši legionáři v 1. světovou válku zkrátili o půl roku, tak to klobouk dolů.“

              Ivana Motýlová, Dana Martin, 9.A a 9.B