Projekt Něžná revoluce

Letos slavíme třicítku. Už 30 let totiž žijeme ve svobodné zemi. A to je něco, co je třeba nejen důkladně oslavit, ale ve škole i náležitě prožít. Proto chystáme pro žáky 7. – 9. tříd projekt Něžná revoluce.

Děti mají za úkol vyzpovídat své příbuzné, sousedy či známé a zapsat si, jak jejich „pamětníci“ prožívali nejen listopadové události, ale i dobu před Listopadem. Své záznamy budou ve třídě sdílet a porovnávat. Doufáme, že vznikne malá knížečka. Se svými třídními a dějepisáři si sedmáci, osmáci i deváťáci ujasní, k čemu a proč v Listopadu došlo a co všechno se po Listopadu změnilo. Pomocníkem jim bude interaktivní hra Akce svoboda 89, filmy jako Vyprávěj a Občanský průkaz nebo Goodbye, Lenin…, výstavy na listopadové téma a rozhovory s pamětníky. Zúčastníme se i přednášky Václava Malého, kterou úřad MČ připravuje 7. 11. A protože revoluce prochází jako většina událostí v našem životě i žaludkem, máme v zásobě potraviny a pamlsky z retro týdnu nejmenovaného supermarketu, které poslouží jako motivace i odměna.

Vyvrcholením projektu bude 13. 11. cesta našich žáků ve stopách studentského průvodu z Albertova přes vyšehradský hřbitov (se zastavením nad hrobem K. H. Máchy) na Národní třídu.  Trasu se zastaveními na uzlových místech připraví pro své spolužáky deváťáci a celý průvod se pokusí natočit na video. Video, knížečka, výstava Střípky revoluce a reflexe celého projektu včetně výtvarného ztvárnění bude k dispozici na nástěnkách ve škole i na školním webu.

Držte nám palce. Nebo radši prsty do véčka?

Za projektový tým Ivana Motýlová