Ruční papír ze sloního trusu

V rámci výtvarné výchovy na druhém stupni jsme si mohli díky penězům ze Sdružení rodičů vyzkoušet další projekt, který se zabývá recyklací. V pražské zoo otevřeli nový pavilon, papírnu, kde si děti i dospělí mohou vyrobit ruční papír. Surovinou je granulát, který byl připraven ve Velkých Losinách ze sloního trusu.20160413_141625(0)Ve zhruba hodinovém programu jsme se dozvěděli, jak dlouhá je cesta od sloní koblihy až k listu papíru. Vyzkoušeli jsme si čerpání papíru, jeho ždímání, lisování (to převzali silní muži) a rozlistování, nakonec i rychlosušení ve fotoleštičkách. Kdo byl hotov, mohl si vyrobit pomocí jednoduché šablony obálku nebo vyzkoušet embosovací raznice.

S dětmi jsme si program prima užili, bylo to moc hezké odpoledne. Ráda bych něco z programu přenesla i do školy. Už před lety jsem zde měla projekt na ruční výrobu papíru, ale bohužel se síta polámala. Proto se na Vás obracím s prosbou – je-li mezi Vámi nějaký ochotný, šikovný tatínek, dědeček nebo kamarád školy, který by nám mohl s výrobou sít pomoci, budu moc ráda a děti určitě také. Díky!

Kateřina Nedomová