Sedmáci v mediálním domě Economia

Už před prázdninami jsme na laskavé pozvání Filipovy maminky navštívili se 7. B mediální dům Economia. V hodinách češtiny jsme si pak vyzkoušeli trochu pravé novinařiny – jak se píše taková reportáž nebo zpráva – zkusili jsme si práci s diktafonem, záznam nápadů, rozvíjení vět, které vytvořili „kolegové“ přede mnou, vyhledání důležitých informací, které nám nezůstaly v paměti, přepis původního záznamu do psané podoby a konečně skupinovou práci na redakčních úpravách textu. Původně měl být zveřejněna nejpovedenější reportáž či zpráva, ale protože byly vynikající všechny (děti na nich dokonce pracovaly celý den i o přestávkách!) a každá byla podaná z jiného úhlu, nabízíme vám úryvky z každé práce.

Kateřina Nedomová

Dne 30.  ledna vyrazila třída 7. B do mediálního domu Economia, který se nachází v Karlíně, hned vedle známého Fora Karlín. Nelinka, Edík, Kubík

Zvenku nenápadná, ale uvnitř velice zajímavá budova s architektonickými prvky. Při vstupu jsme viděli na neobvyklém místě snídani pro zaměstnance, kterou připravují hendikepovaní v chráněné dílně přímo v objektu. Prošli jsme turnikety do hlavního sálu, což je obrovská, bílá místnost, kde je natáčecí studio, backstage a spousta dalších věcí s tím spojená. Honzík, Fíla, Mates

Přicházíme k budově, která vypadá velmi mohutně. Už na recepci se setkáváme s moderními technologiemi. Po chvilce nás zavedli do konferenční místnosti, která se jmenovala Saturn a v ní jsme čekali na šéfredaktora Hospodářských novin Martina Jašminského, který nás provedl celou budovou. Eve, David, Lari

Pan Jašminský byl na první pohled milý a plný energie, začali jsme s prohlídkou budovy, jež vypadala velmi moderně. Nemohli jsme si nevšimnout, že interiér je sladěný do bílé a zelené barvy. V takzvaném newsroomu se nachází mnoho počítačů, stolů a židlí, ze stropů visí protihlukové desky, aby eliminovaly případné hlasitější hovory. Po stranách jsou obrazovky s weby konkurence a také novinami z celého světa. V budově sídlí i Warhorse Studio – vývojáři české hry Kingdoom Come: Deliverance.

O budově jsme se dozvěděli i pár zajímavostí: budova dříve sloužila jako fabrika, v bakstagi se dřív mohl hrát i fotbálek a košíková. Áda, Max, Péťa

Vedle „klidové místnosti“ jsme si prohlédli malé filmové studio, kde se natáčí například pořady DVTV. Jako správní žurnalisté si novináři z Economie musí hlídat konkurenci, k tomu tam slouží velké obrazovky v hlavní místnosti – newsroomu. Někomu se může zdát jako katedrála, někomu možná připomíná Velkou síň z Harryho Pottera, ale pro novináře je základem jejich práce. Všichni mají přístup kamkoliv a šéfové můžou korigovat své zaměstance, kdykoliv je třeba. Naopak, pokud potřebují novináři trochu klidu a soukromí, mohou se zavřít do speciální „telefonní budky“. Majda, Tades, Barča