VIII. A a indiáni

28. března se třída VIII. A vydala do Náprstkova muzea. Čekal ji tam lektorovaný program Putování Severní Amerikou v rámci nové výstavy Indiáni. Třída si zažila putování od Mexika přes Velké pláně až k Arktidě. Na závěr programu byla připravena výtvarná dílna, kde žáci zkoušeli zdobit kousky kůže tradiční korálkovou metodou.

Z debaty ve třídě o pár dní později vyplynulo, že žáky nejvíce zaujaly například takové zajímavosti ze života Indiánů jako:

  • výroba šípů a jejich hrotů z kamene
  • boty mokasíny
  • styl lovu bizonů nahnáním do ohrad
  • zpracování a využití bizona (mozkování a další pikantnosti)
  • keramické výrobky
  • způsob oblékání a zdobení
  • touha Indiánů po korálcích i přes jejich vysokou cenu (dva korálky měly hodnotu jednoho uloveného bobra)
  • vyřezávání totemů a jejich symbolika
  • způsob rozdělávání ohně pomocí křesadla (mnozí si i vyzkoušeli)
  • podoba drsného života Inuitů v blízkosti Severního pólu

Až na nedostatek míst k sezení hodnotili žáci VIII. A naši exkurzi pozitivně. V brzké době se zajisté nejen v rámci Dějepisu podívají a poznají další zajímavá místa, která obohatí jejich školní znalosti o živou zkušenost.

Mgr. Zuzana Minářová