Víte, kdo je Ambrož?

Ambrožové

Slaví se 7. prosince, svatý Ambrož je skutečnou historickou postavou – byl vzorným křesťanem a biskupem. Je znám např. jeho výrok : „Zlo v nás je mnohem horší, než jakýkoli vnější nepřítel.“ V lidové tradici je patronem včelařů. Oblečený v bílé dlouhé košili, na hlavě má černou špičatou čepici se závojem, aby mu nebylo vidět do tváře, a v rukou nese uzlík se sladkostmi a dlouhé koště. Za soumraku se děti sešly u kostela a na Ambrože začaly pokřikovat, ten je za to honil. Sem tam utrousil sladkost, ale dítě, které ji zvedlo, se pokusil hned vyplatit metlou.

Také jsme to nevěděli, ale zahráli jsme si na Ambrože včera na našem vánočním výletu do Třebíze. Na krásném Cífkově statku byl pro nás připraven úžasný program. Celý statek jsme si pořádně prohlédli, mluvili jsme s hospodářem, čeledíny, stařenkou – ta nám věštila budoucnost z vosku a vypadá to, že nás čeká velice úspěšný rok. Viděli jsme Lucii, jak vymetá kouty kosinkou, ochutnali vánočku od panímámy, šlápli si na sekeru pro zdravé klouby a povídali si o spoustě dalších zvyků. Pak jsme se ohřáli a zazpívali na sýpce a vyrobili si pár vánočních ozdob, ozdobili stromeček a ve chlévě se podívali na příběh o zvířátkách kolem Ježíška. Byl to zkrátka moc povedený výlet do starých časů, tak spánembohem a prožijte si Vánoce v Božím požehnání. Vaši třeťáci, čtvrťáci a tentokrát také prvňáčci.

Třebíz