Výlety 3. A a 3. B

Za pohádkami bratří Čapků

Dne 5. října se třídy 3.A a 3.B vydaly do Dobříše za pohádkami bratří Čapků, kde navštívily vilu Karla Čapka. V úvodu byla žákům puštěna část Pošťácké pohádky. Poté následovalo bádání po vile, kde mohly třídy vidět, jak Karel Čapek žil. Paní průvodkyně žákům vyprávěla o životě a tvorbě Čapků. V průběhu prohlídky si každý mohl vyzkoušet různé kvízy a hádanky. Největší úspěch sklidila pohádka O pejskovi a kočičce a Dášenka. Na závěr se šly třídy projít po okolí, kam Čapek chodíval pro inspiraci k jeho tvorbě.

 

Třeťáci na veletrhu Svět knihy Praha

V pátek 24. 9. jsme navštívili veletrh Svět knihy, který se konal v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích.

Během návštěvy jsme zavítali do besedního sálu, kde nakladatelství PIKOLA připravilo besedu s autory dětských knih. Měli jsme možnost poznat naše současné spisovatelky a ilustrátorky jako například Danielu Krolupperovou, Evu Papouškovou, Galinu Miklínovou, Kristýnu Gregorovou. Milé bylo i vyprávění spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého.

Autoři knih nám odpověděli na mnoho našich otázek a nakonec pro nás nás napsali krátkou pohádku, ke které vznikla zajímavá ilustrace.

Na závěr výstavy jsme navštívili prodejnu knih, kde jsme si zakoupili nové knížky.

 

Netradiční dílničky

Žáci třetích tříd se v říjnu zúčastnili netradičních dílniček. Využili naši školní dílnu a seznámili se s prací se dřevem. Učili se vrtat, šroubovat, řezat a hoblovat. Výsledkem byl dřevěný robot, kterého si každý žák mohl vyzdobit podle vlastní fantazie.

 

Výroba ptačích krmítek

V úterý 21.9. zažili žáci 3.A velice hezký projektový den. Do naší třídy zavítali zástupci Ornity a strávili s námi krásné dopoledne.

Nejprve jsme se naučili rozeznávat 20 druhů ptáků, kteří létají v zimě na krmítka. Dozvěděli jsme se, jak ptáčky rozeznat, co jim sypat do krmítek a jaké hrozí ptáčkům u krmítek nebezpečí.

V druhé části projektu jsme si ve skupinách vyrobili krmítka. Dostali jsme připravenou stavebnici a plánek, podle kterého jsme krmítko smontovali.

V poslední části projektu jsme umístili krmítka na školním pozemku tak, abychom mohli ptáčky přes zimu pozorovat z okna.

Celé dopoledne jsme si moc užili.

Žáci 3. A se podívali do vesmíru

V úterý 21.10. jsme zažili moc hezký den. Navštívili jsme pražské Rudolfinum a zúčastnili jsme se hudebních dílniček na téma Hluboký vesmír. Vesmírem nás provázela Novosvětská symfonie od Antonína Dvořáka. Během dopoledne jsme si procvičili rytmus, zazpívali si písničku a zahráli si na hudební nástroje.

Protože bylo krásné počasí, spojili jsme návštěvu Rudolfina s podzimní procházkou po Karlově mostě, kde jsme obdivovali krásný pohled na Vltavu, Pražský hrad, Národní divadlo i Petřín. Prohlíželi jsme si barokní sochy a vyprávěli si o Karlu IV. Seznámili jsme se s pověstí o Bradáčovi a zastavili jsme se u sv. Jana Nepomuckého. Každý si zde mohl něco přát. Naše procházka končila na Malostranském náměstí, kde jsme nasedli do tramvaje a vrátili se do školy.

Ve škole jsme si ještě dlouho povídali o tom, co jsme se ten den naučili.