Za tajemstvím varhan

Varhany jsou největší a nejsložitější hudební nástroj. Za jejich tajemstvím se vydali deváťáci 27. září do kostela sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze 2 v rámci hodin Hudební výchovy a Informatiky.

Zdejší hlavní varhany prošly náročnou rekonstrukcí a jsou velmi cenným historickým nástrojem. Postavil je v roce 1898 pražský varhanář Emanuel Štěpán Petr. Svou velikostí a dispozicí jsou řazeny k velkým nástrojům (tři manuály, 46 rejstříků včetně čtyř jazykových, množství pomocných zařízení). Vynikají krásnými barevnými zvukovými možnostmi a reprezentují hudební období romantismu.

Žáci měli možnost se seznámit s jednotlivými částmi a fungováním varhan a v prostředí kostela sv. Ludmily (který od loňského roku nese titul Basilica minor) se zaposlouchali do několika skladeb, které nám zahrál zdejší varhaník Ondřej Hrubý.

Olga Černá, Tomáš Hromádka