1948 – osmičky v naší škole

Rok 2018 s sebou nese celou řadu výročí. Na jedné straně si připomínáme události, kterými se můžeme pochlubit (např. založení Univerzity Karlovy v roce 1348, založení Národního muzea 1818, revoluce v roce 1848, vznik Československa v roce 1918 a České republiky v roce 1993), na druhé straně jsou roky, na které vzpomínáme neradi (např. Třicetiletá válka v letech 1618 – 1648, Mnichovská dohoda v roce 1938, únorový převrat v roce 1948, okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968).

Celý rok si osmičky (a nejen ty historické) budeme připomínat v naší škole.  První vlaštovkou celoškolního projektu je práce žáků IX. třídy věnovaná osudnému roku 1948, kdy se moci v našem státě ujala komunistická strana. Co vše předcházelo únorovým událostem, jaký byl průběh převratu, a jaké důsledky této změny vyplynuly pro celou tehdejší společnost, zpracovali deváťáci do velmi pěkné prezentace, kterou si můžete prohlédnout před ředitelnou školy. Navíc, právě ve dnech sedmdesátiletého výročí s historickými souvislostmi seznámili žáky 5. – 8. ročníku. Přípravu i závěrečný výstup pojali velmi pečlivě, a tak si všichni zasloužili jedničku z dějepisu.

Mgr. Tomáš Hromádka