Den boje za svobodu a demokracii

17. listopadu si formou státního svátku připomeneme Den boje za svobodu a demokracii. Přitom právě o svobodu a demokracii musel celý český národ po celou svoji historii bojovat.

Shodou okolností právě 17. listopad má v těchto bojích své důležité místo. Ten den v roce 1939 (na počátku II. světové války) byly po demonstracích proti nacizmu a smrti studenta Jana Opletala uzavřeny vysoké školy a následně řada studentů umučena nebo odvlečena do koncentračního tábora Sachsenhausen. O padesát let později (v roce 1989) pak brutálně zasáhla komunistická moc opět proti studentům, kteří si tyto události připomínali. Vypukla Sametová revoluce, která vedla k nastolení demokracie a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Výročí si připomeneme v hodinách dějepisu.

Tomáš Hromádka