T. G. Masaryk a USA

O vztahu T. G. Masaryka ke Spojeným státům americkým hovořil 1. června 2026 k žákům 9. B historik Martin Nekola, který se zabývá československou emigrací ve 20. století. Žákům poutavým způsobem vysvětlil, jakým způsobem se česká menšina v USA podílela na vzniku Československa v roce 1918.  Přednášku pro naši školu připravilo Masarykovo mezinárodní kulturně-vzdělávací centrum ve spolupráci s Masarykovým demokratickým hnutím, jejichž projektu Masaryk do škol se dlouhodobě účastníme.

Dokladem, že vyprávění žáky opravdu zaujalo, jsou následující komentáře:

Dnešní přednáška byla dle mého názoru velmi přínosná a skvěle zpracovaná. Pan Nekola výborně vyprávěl, bylo vidět, že se tomuto tématu dlouho věnuje a že toho ví opravdu hodně. Zajímavá mi přišla spojitost mezi T. G. Masarykem a Charlesem Richardem CranemSkvělé mi přišly vsuvky pana Nekoly z jeho vlastní zkušeností, cestování po USA a navštívení nejrůznějších archivů. Dobrá mi přišla i rozmanitost Čechů v USA respektive v Chicagu. Nakonec bych napsala, že jsem ráda, že jsem mohla být u této přednášky, protože byla plná zajímavostí, které ne každý má šanci někde zaslechnout.  

Tereza Korecká 

 

Bylo velice zajímavé poslouchat o TGM také malinko z jiného úhlu. Ve škole jsme si hlavně povídali o jeho působení tady u nás. Pan Nekola nám, ale vážně skvěle povídal o jeho činnosti v zahraničí.  Přínosné mi také přišly informace o vztahu s rodinou Craneových. Zajímavá informace o Janu Masarykovi a Francis Craneové. Jaké měli manželství, proč se rozváděli a jak to Francis k Janu cítila i po rozvodu.

Žofie Leinweberová

 

Zaujaly mě staré fotky v prezentaci, a hlavně jsem se dozvěděl mnoho nových informací. Nevěděl jsem, že ve Spojených státech žilo tolik československých občanů, a že zde byly tak velké městské české čtvrti. Také mě zaujalo, že Chicago bylo jedno z největších českých měst. Je zajímavé, že v New Yorku byly tělocvičny, kde se konaly sokolské slety, a že zde byl i český dům, kde se družili Češi. Mně se přednáška moc líbila a jsem rád, že jsem se dozvěděl hodně nových informací.

Jakub Beneš

 

Přednáška mi přiblížila život TGM a spojitost s jeho přítelem Charlesem Cranem. Dozvěděl jsem se, že dcera Charlese si vzala Jana Masaryka. Rozvedli se z důvodu výskytu psychických nemocí u Jana Masaryka, které nejspíše zdědil po své matce. 

Štěpán Vegricht

 

Věc, která mě zaujala nejvíc, byla, jak TGM byl neuvěřitelně uznávaný v USA. A také že například město Chicago bylo zaplněné českými lidmi. Normální Čech mohl žít v Chicagu jako tady a vlastně doma, všude byly české obchody a různé české služby. A TGM byl pro ně v Americe jako lídr. Například když byl v Americe, tak někam přijel a byl přivítán tísíci lidmi,  jako by tam patřil. Myslím si, že by si ho lidé měli více vážit a vážně to byl dobrý prezident. 

Filip Zeman

 

Dnešní přednáška mi přišla zajímavá a přínosná. Prezentace byla hezky zpracovaná a odprezentována. Jako největší plus vnímám to, že přednáška nebyla o obvyklých událostech, které se učíme ve škole, ale o něčem novém, což byl život TGM v USA a hledání kontaktů, pro budoucí politický převrat. Zároveň mě bavilo, že prezentace nebyla konkrétně jenom o TGM, ale i o jeho ženě a vtazích, důležitých v jeho karierním životě. Celkově vnímám prezentaci jako velmi přínosnou a srozumitelnou, zároveň oceňuji jak je spjatá se soutěží Masaryk do škol.

Šimon Sobotka