Osmáci na Zbraslavi

 

Ve čtvrtek 4. 10. jsme se s naší paní učitelkou Kočišovou vydali na výlet na Zbraslav. Na místo jsme dojeli autobusem. Nejdříve jsme šli do zbraslavského parku, kde jsme se vyfotili u stromu a také u sochy. Dále jsme pokračovali ke Karlovu stánku a šli jsme také do cukrárny, kde jsme si mohli koupit něco sladkého. Cestou k takové malé lesní zoo nám paní učitelka vyprávěla o historii Zbraslavi a také jsme si četli o keltských vykopávkách. Potom nás paní učitelka dovedla k hospůdce, která se tuším jmenovala U Kelta. Tam jsme si mohli koupit párek v rohlíku nebo zmrzlinu. Měli jsme krásný výhled na řeku. Pohledem na Vltavu jsme se rozloučili se Zbraslaví i Kelty a vraceli se do školy na oběd.

(Tereza Kotasová, text vznikl v hodině češtiny jako článek na web)

 

Hradiště Závist na Zbraslavi je na velkém kopci. Když se jde nahoru, jde se kolem lesní zoo. Po cestě jsou vidět tzv. valy, je to obranný systém, aby Kelty neviděli nepřátelé. Po cestě můžeme potkávat naučné tabule ze života Keltů. V tomto ročním období se jde dobře, není ani zima, ani horko. Stromy se pomalu halí do podzimních barev. A nahoře na kopci začal v 70.letech archeologický průzkum keltského oppida. Postupem času ale začaly na vykopávkách růst břízy, vykopávky se hroutily, až se doslova zbortily. Napomáhali tomu i lidé ze Zbraslavi. Dnes je místo zakopané úplně. Zůstala tam jen tabule a popis tohoto místa. Ale všude kolem je krásná příroda, slunce a vede tam dobrá cesta.

(Valérie Vavříková, text vznikl v hodině češtiny jako popis místa)