Viděl Jára Cimrman ve snu Albrechta z Valdštejna?

hejnice4023.jpgDnešní den v Jizerských horách byl ve znamení drobného mrholení, ale to nám vůbec nevadilo. Celodenní výlet jsme prožili ve Frýdlantu – někdejším správním centru Frýdlantského panství (město bylo svého času mnohem významnější než dnešní krajské město Liberec). Na každém zdejším nároží, v zámku, v muzeu i v pivovaru je místními připomínána osoba nejvýznamnějšího vojevůdce Třicetileté války Albrechta z Valdštejna, až člověka napadne, že v nedalekých Hejnicích se muselo určitě o Valdštejnovi zdát neuznanému géniovi Járu Cimrmanovi.

Faktem je, že téměř dvouhodinová prohlídka hradu a zámku byla vlastně praktickou učebnicí dějepisu a výtvarného umění. Průvodce nás zaujal natolik, že jsme fyzicky náročnou trasu zvládli bez ztráty kytičky. Po obědě na lavičkách jsme se vydali k místnímu pivovaru, který zde má tradici od 14. století ale až v loňském roce se zde po šedesáti letech opět začalo vařit pivo pod značkou Albrecht. Nahlédli jsme do potravinářského provozu a pracovníci pivovaru nám řekli něco o výrobě piva. Pak jsme přešli na náměstí, v jehož centru je honosná radnice. Vystoupali jsme do výše 48 metrů, rozhlédli se po městě a prohlédli si muzeum. Zajímavý byl i mechanický betlém umístěný v nedaleké roubené chaloupce. A nesmíme zapomenout, že ve středu vyvrcholila razítková mánie, někteří účastníci výpravy již mají přes třicet razítek!